Brno zlevní roční jízdné pro MHD téměř o třetinu. Má to ale podmínku


Brno - Jihomoravská metropole od příštího roku o 30 procent zlevní elektronickou roční jízdenku na městskou hromadnou dopravu. Nyní stojí 4750 korun, po odečtení slevy formou zpětného příspěvku bude cena 3325 korun. Slevu doporučili radní schválit zastupitelstvu, které bude za týden.
"Výhoda platí pro obyvatele Brna, kteří řádně platí za komunální odpad," řekl novinářům primátorův náměstek Martin Ander (Strana zelených). Sleva má motivovat lidi k používání MHD místo auta i k placení za komunální odpad.

Lidé si zakoupí jízdenku za cenu 4750 korun jako doposud, ale při nákupu vyplní formulář, na jehož základě jim město vrátí 30 procent z ceny ve formě příspěvku. "Zatím máme vymezeno na rozhodování o navrácení části peněz tři měsíce, budeme se ale snažit rozhodovat dříve," doplnil Ander.
Roční kupon na městskou hromadu už loni zlevnila Praha, kde nyní stojí 3650 korun. Předtím stál 4750 korun. V některých krajských městech vyjde městskou dopravou cestování dráž než ve dvou největších městech republiky, například v Liberci a jeho okolí si lze pořídit kupon za zhruba 5000 korun.
Nárok na příspěvek na nákup roční jízdenky pro zóny 100 a 101 budou mít ti občané Brna, kteří řádně platí za místní odpad, nejsou od jeho placení osvobozeni a nemají dluh na poplatku. Zároveň si však musí jízdenku koupit elektronicky v e-shopu, který od 1. ledna příštího roku zprovozní Dopravní podnik města Brna. Žádost o poskytnutí příspěvku se bude odesílat prostřednictvím e-shopu přímo pověřenému odboru magistrátu, který žádost zpracuje a rozhodne o ní. Příspěvek pak žadatel dostane na účet, který uvede v žádosti.

Pro nákup mimo e-shop sleva platit nebude. Dopravní podnik města Brna však počítá s tím, že ne všichni jsou schopní se na internetu zorientovat. "Zřídíme proto kontaktní pracoviště pro ty, kterým budeme při vyřizování pomáhat," řekl vedoucí tarifního oddělení dopravního podniku Vít Prýgl.
Dopravní podnik očekává, že si o příspěvek může požádat zhruba 50 000 předplatitelů, z nichž bude 22 500 současných držitelů základní roční jízdenky a 27 000 těch, kteří přejdou ze čtvrtletních a měsíčních. Dále se očekává nárůst zhruba o 2000 nových uživatelů, kteří dosud nevyužívají žádnou z forem předplatného jízdného. V Brně žije zhruba 380 000 obyvatel, pohybují se v něm ale i desítky tisíc studentů.

Nejčtenější zprávy