Kellner, Babiš, ale kdo dál? Nový žebříček nejbohatších Čechů podle časopisu Forbes


Praha – Nejbohatším Čechem zůstává podle časopisu Forbes vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner s 255 miliardami korun, druhý je nadále majitel společnosti Agrofert a ministr financí Andrej Babiš se 70 miliardami. Vyplývá to z žebříčku časopisu Forbes.
O třetí příčku se dělí vlastník realitní a investiční skupiny CPI Radovan Vítek s ropným magnátem Karlem Komárkem, který vlastní skupinu KKCG. Jejich jmění se odhaduje na 49 miliard korun.
Nejbohatší Češi podle časopisu Forbes:

Odhad čistého jmění (2016)
Loňský rok
1. Petr Kellner
255 mld. Kč
220 mld. Kč
2. Andrej Babiš
70 mld. Kč
64 mld. Kč
3. Radovan Vítek
49 mld. Kč
47 mld. Kč
4. Karel Komárek
49 mld. Kč
41 mld. Kč
5. Pavel Tykač
31 mld. Kč
31 mld. Kč
6. Daniel Křetínský
22 mld. Kč
13,2 mld. Kč
7. Zdeněk Bakala
20 mld. Kč
22 mld. Kč
8. Marek Dospiva
18,2 mld. Kč
17 mld. Kč
9. Tomáš Chrenek
15,9 mld. Kč
13,5 mld. Kč
10. Tomáš Němec
15,8 mld. Kč
8,3 mld. Kč
Souhrnný majetek 60 nejúspěšnějších tuzemských byznysmenů se podle Forbesu zvýšil na 846 miliard korun. V meziročním srovnání na padesátce podnikatelů, kteří byli v žebříčku již loni, rostlo jejich jmění o téměř 14 procent.
Do žebříčku se dostalo 11 nováčků, nejvýše Jiří Písařík na 24. místo se 7,2 miliardy korun, který stojí za společností Bohemia Energy. Skupina, kterou řídí a vlastní společně s manželkou, obsluhuje přes milion zákazníků v Česku a na Slovensku a je jednoznačně největším alternativním dodavatelem energií v Česku.

Za bohatnutím podle Forbesu je rekordní růst české ekonomiky, což se projevilo na tržbách a především ziscích jednotlivých firem. Ocenění samotných společností táhly nahoru také levné peníze a nedostatek jiných příležitostí na investice se slušným výnosem. Nejvíce zbohatli Petr Kellner, Daniel Křetínský, který obsadil šestou příčku, a Karel Komárek.
Z první dvacítky nejbohatších nerozšířili své bohatství jen Zdeněk Bakala a Pavel Tykač. Bakalovi, který v minulosti ovládal například většinovou část společnosti OKD, jež se nyní nachází v insolvenci, klesl odhadovaný majetek o dvě miliardy korun na 20 miliard Kč. Oproti loňsku skončil v žebříčku sedmý, o jedno místo si tak pohoršil. Tykačovi zůstal odhadovaný majetek na 31 miliardách korun a i nadále mu patří páté místo.
Čísla jsou podle magazínu ve většině případů vypočítána ve spolupráci se samotnými miliardáři. Výsledné číslo je odhadem čistého jmění, které vyjadřuje, kolik by daný člověk mohl získat peněz, pokud by se rozhodl prodat všechen svůj majetek, tedy hlavně firmy, cenné papíry, významné nemovitosti, a zároveň by poplatil všechny své dluhy.

Konkurenční žebříček nejbohatších Čechů se stejným pořadím na prvních třech místech vydal minulý týden týdeník Euro. Ten potvrdil první místo Petra Kellnera s majetkem 180 až 205 miliard korun, což je podle týdeníku meziroční nárůst o zhruba 41 procent.
Dvojkou je rovněž podle Eura Andrej Babiš, který vlastní majetek v hodnotě 105 až 120 miliard korun. Na třetím místě žebříčku pak vystřídal finančníka Pavla Tykače realitní magnát Radovan Vítek, jehož jmění se podle časopisu pohybuje mezi 35,75 až 41,6 miliardy korun.
Euro svůj žebříček sestavuje na základě osobních setkání, výročních zpráv a ve spolupráci s auditorskými firmami.

Nejčtenější zprávy