Daňové přiznání jen na dvě strany podáte už příští rok. Babišův nápad má ale háček


Praha – Devět set tisíc zaměstnanců, kteří si sami podávají daňové přiznání, může už v příštím roce využít zjednodušený formulář. Ten finanční správa zjednodušila a zúžila ze čtyř na dvě strany a slibuje jeho rychlejší a snadnější vyplnění.

Zjednodušený formulář ale mohou využít jen zaměstnanci, kteří mají příjem právě jen ze zaměstnání. Kdo si bokem přivydělává jako podnikatel, má příjmy z pronájmu nebo má třeba příjem z vlastní malé elektrárny na střeše domu, ten bude vyplňovat staré formuláře včetně všech příloh.
Pro podnikatele a další poplatníky daně ministerstvo financí zatím podobné zjednodušení finanční správa nechystá. Podle náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové zjednodušení pro podnikatele bude možné až poté, co dojde k zjednodušení zákona o dani z příjmů. Novelu tohoto zákona chce ministerstvo financí představit v září roku 2017.
Na dvou stranách nového formuláře se vedle identifikace vyplňují hlavně příjmy a čerpané daňové slevy a zvýhodnění. Na přední straně je i místo pro zažádání o vrácení případného daňového přeplatku. Nový formulář bude dostupný i v online verzi přes daňový portál.

Novinka se týká už příjmů za rok 2016, tedy daňových přiznání, která se budou podávat v první půlce roku 2017. Pro zaměstnance bude nový tiskopis dobrovolný. "Lidé si mohou vybrat, zda využijí původní tiskopis, na který jsou zvyklí, nebo nový zjednodušený dvoustránkový," říká ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.
Zjednodušené daňové přiznání není nové téma ministerstva financí. Dokonce jednostránkové formulář sliboval již v roce 2006 tehdejší ekonomický expert ODS Vlastimil Tlustý. Další ministr financí Miroslav Kalousek zase neúspěšně chystal systém jednotného inkasního místa. Ten počítal s jedním formulářem i platbou pro daň z příjmů a zdravotní i sociální pojištění.

Nejčtenější zprávy