Chybí sponzoři, zájem fanoušků i podpora Prahy. Slavia se začne zbavovat drahých hráčů


Praha  – Hokejová Slavia má sice na kontě dva extraligové tituly, ale na sklonku roku 2016 se začíná současný prvoligový klub bát o vlastní budoucnost. Podle prohlášení, které klub zveřejnil v pátek na svém oficiálním webu, totiž nemá dostatek prostředků na to, aby byl schopen dostát naplánovaným závazkům. A bude tedy muset začít razantně šetřit.
"Je potřeba nastavit jakousi redukční dietu ve všech směrech. Slavia si v tuto chvíli nemůže dovolit utrácet a jet v nastaveném režimu, když jí to současná ekonomická situace nedovoluje," konstatoval v prohlášení majitel klubu Vladimír Pitter. "Já bych se nerad dočkal toho, že se bude v průběhu sezony hráčům dva tři měsíce dlužit a dojde k tomu, že by třeba nenastoupili k soutěžnímu utkání."

Šetřit by se mělo v personální oblasti i v běžných výdajích. Po sportovní stránce to bude znamenat, že se klub bude snažit zbavit svých nejdražších hráčů.
"O naše hráče je poměrně velký zájem a my se musíme dívat na ekonomiku klubu. Dá se tedy očekávat, že budeme muset udělat relativně hodně změn, ale i přesto chceme mít mužstvo, které bude hrát v lize důstojnou roli,“ uvedl sportovní manažer klubu Luděk Bukač.
Chybí podpora municipalit i fanoušků
Slavia v prohlášení uvádí dva důvody, proč se v současných finančních problémech ocitla. Jednak nižší zájem fanoušků i sponzorů, který přišel po sestupu do WSM ligy v roce 2015. 

Druhým problémem je pak nulová podpora ze strany města Prahy, které na rozdíl od jiných měst v Česku elitní hokejové kluby na svém území nijak nepodporuje.
"Zatímco jinde jsou významně dotovány provozy hal (energie, údržba, mzdové náklady aj.) a činnost klubu, u nás ještě kromě toho je to naopak tak, že provoz mládeže musí dofinancovat vždy klub, a to nás zásadně limituje,“ tvrdí Pitter.
Kdo z klubu odejde, zatím není jasné. Zájem podle ČTK nejspíš bude o brankářskou jedničku Alexandra Hyláka, obránce Petera Hraška, Ronalda Knota nebo útočníky Michala Dragouna, Jaromíra Kverku, Henriho Tuominena nebo Davida Šafránka, který je s deseti góly druhým nejlepším střelcem první ligy.
Problémy měla Slavia už v létě
Že v aktuálně druhém týmu tabulky WSM ligy něco není v pořádku, bylo známo už od léta, kdy se hovořilo o tom, že klub urgentně potřebuje nového sponzora. Mluvilo se o zpožděných výplatách i insolvenci. Klub, jehož rozpočet se údajně pohybuje mezi 50 až 60 miliony korun, však na tiskové konferenci před sezonou tyto skutečnosti razantně popřel.

"Klub splnil při kontrole veškeré podmínky licenčního řádu, proto jsou tyto ataky ze strany médií nepochopitelné. V tuto chvíli nic nebrání tomu, aby se Slavia zúčastnila nadcházejícího ročníku WSM ligy," ujistilo klubové vedení, v jehož čele stojí majitel Vladimír Pitter.
Jen pár dní předtím přitom hráči mluvili po derby se Spartou o tom, že velká nejistota v kabině skutečně panuje. "Je to těžké. Někteří fungujeme jako hlava rodiny. Musíme živit děti, manželku. Tohle je pro nás strašná situace," uvedl tehdy útočník Michal Dragoun. "Když jde člověk na trénink, tak si to nepřipouští. V hlavě ale má, z čeho zaplatí hypotéky a leasingy."

Nejčtenější zprávy